Alman Konsolosluğu’nda Evlilik Işlemleri

Kimler Soyadı Değişikliği Yapabilir?

Alman Vatandaşı olan kişilerin evlilik veya boşanma sonrası soyadlarını değiştirme zorunluluğu yoktur. Soyadınızın Alman Pasaport/Kimliğinde de değişmesini istiyorsanız Konsolosluğa başvuruda bulunmanız gerekmektedir (soyadı değişikliği). Aynı durum, annenin Alman vatandaşı olduğu evliliklerde doğan çocuklar için de geçerlidir. Çocuğunuz aynı zamanda Türk vatandaşı ise, Türkiye kanunlarına göre babasının soyadı almaktadır. Ancak Alman Kanunlarına göre çocuğun anne veya babanın soyadını alma hakkı bulunduğundan, ebeveynlerden hangisinin soyadını taşıyacağı yapılacak soyadı beyannamesi ile belirlenir.

Bu başvuru için evli çiftin veya çocuğun anne ve babasının Alman Konsolosluğu’ndan randevu alması ve gerekli evraklar ile şahsen başvurusu yapması gerekmektedir.

Randevu, başvuru işlemleri ve diğer tüm detaylar için profesyonel ekibimize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Evlenme ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis)

Evlenme ehliyet belgesi hangi islem icin gereklidir?

Alman Vatandasi olarak Türkiye’de yasiyor ve/veya Türkiye’de evlenmek istiyorsaniz, bekar oldugunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Evlenme ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis) Alman Konsoloslugu’nda düzenlenmemektedir. Ancak bu islem icin basvuru formunuzu Alman Konsoloslugunda onaylatarak gerekmektedir.

Randevu, başvuru işlemleri ve diğer tüm detaylar için profesyonel ekibimize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

×