Çalışma

1 Mart 2020 itibariyle yürürlüğe giren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası kapsamında Almanya’ya gitmek isteyenler için seçeneklerden bazıları;

Mesleki Eğitim Vizesi,

Çalışma Vizesi (Arbeitsaufnahme) Almanya’da bulunan bir işletmeden alınmış yazılı bir iş teklifi veya iş sözleşmenin olduğu durumlarda başvurulan,

BlueCard (AB Mavi Kart): Yüksek öğrenimi veya belgelenebilir mesleki becerilere sahip kişilerin başvurabileceği ve İngilizce biliyorsanız, Alman dil bilgisi mecburiyeti olmayan vize türüdür.

İş arama vizesi detayi icin tiklayiniz

Çalışma Vizesi

Almanya’da eğitiminize ve mesleki deneyimlerinize uygun bir iş bulduysanız çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Henüz bir iş bulamadıysanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

high angle shot of group of professionals

Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan bazı meslek grupları:

Doktor, Hasta bakıcı

Mühendis (makine, otomobil, elektronik, inşaat, enformasyon teknolojileri)

Enformatik,IT danışmanı/analisti, Yazılım geliştiricisi

Matematik. Doğa bilimleri ve teknoloji

Tekniker/Teknisyen,

Mimar, Yönetici Personel,Anadil Öğretmeni, Araştırmacı, Bilim İnsanı, Meslek Deneyimli BT Uzmanı (Bilişimci), Profesyonel Motorlu Taşıt Sürücüsü, Spesiyalite Aşçısı vb.

Soru ve danışmanlık hizmeti için bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

İstenen genel evraklar dışında aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

  • İş sözleşmesi veya yazılı iş teklifi
  • Mesleki yeterliliği kanıtlayan belgeler
  • Mesleki deneyimlerinizi gösteren belgeler
  • İşletmeye özel uzmanlığınızı kanıtlayan bilgi ve belgeler (çalışacağınız alanla ilgili olarak

İş aramaya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

BlueCard (AB Mavi Kart):

BlueCard da bir çalışma vizesi olup, yükseköğrenim diploması sahibi kişilerin sahip olduğu kalifikasyonlara (yeterliliğe) uygun iş bulmaları durumunda başvuru yapabilecekleri vize türüdür.

Özellikli gruplar matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknolojileri alanındadir.

İstenen genel evraklar dışında aşağıda sayılan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

Denklik: Almanya dışında almış olduğunuz eğitim veya meslek eğitiminin Almanya’da denklik işleminin yapılmış olması gerekmektedir.

Dil Bilgisi (genelde en az B1): Mavi Kart başvurusu yapan kişiler, Avrupa Birliğinde konuşulan bir dili veya İngilizce dil bilgilerini belgelediklerinde durumunda Almanca dil zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu dillerden birini bilmiyorsanız mesleğinizin gerektirdiği Almanca dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

İş Sözleşmesi: Sözleşmede bulunması gereken bilgiler: Almanya’daki işveren unvanı, adresi, çalışma yeri, iş ilanı ve görevinizin tanımı, çalışma biçimi (tam veya yarı zamanlı) ve Avro olarak yıllık brüt maaş (1 Ocak 2023 itibariyle en az 58.400.- Avro).

Soru ve danışmanlık hizmeti için bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

AB Mavi Kart ilk kez verildiğinde en fazla dört yıllığına düzenlenir. Ancak belirli şartların yerine getirilmesi durumunda iki ila üç yıl sonra (süresiz) yerleşme izni verilebilir

Eşinize de, Almanca dil bilgisine sahip olması şart koşulmadan, bir işte çalışmasına veya kendi işini kurmasına fırsat tanıyan oturma izni verilir.

Tip Fakültesi mezunu iseniz, doktor olarak çalışabilmeniz için ayrıca yükseköğrenim diplomanızın denkliği ve doktorluk mesleğinin icrası için verilen izne (Aprobasyon ) ihtiyacınız vardır.

İş aramaya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

×