Mesleki Eğitim

1 Mart 2020 itibariyle yürürlüğe giren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası kapsamında Almanya’ya gitmek isteyenler için seçeneklerden bazıları;

Çalışma vizesi ve Blue Card, Almanya’da bulunan bir işletmeden alınmış yazılı bir iş teklifi veya iş sözleşmenin olduğu durumlarda, iş arama vizesi de iş arama amacıyla ve en fazla 6 ay için verilen süreli vize türüdür.

Soru ve danışmanlık hizmeti için bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

MESLEK EĞİTİMİ

İlk seçenek, Mesleki eğitimin Almanya standartlarına tamamlanmasıdır (Qualifizierungsmaßnahmen): Mesleki denklik işlemlerinde, eğitiminiz ile Almanya’daki eğitim derecesi arasında fark olduğu tespit edilirse, meslek eğitiminin Almanya eğitim standartlarına ulaşması için (tümüyle tanınmasını sağlamak için) 18-24 ay arası bir sürede eksiklerin tamamlaması amacıyla yeterlilik programlarına katılma imkanınız bulunmaktadır.

Örneğin hasta bakıcı veya yaşlı bakımı alanlarında çalışabilmeniz için,

 • diplomanızın Almanya’da denklik işleminin yapılması (diploma denkliği alamadığınız durumlarda mesleki eğitiminizin Almanya standartlarına tamamlanması icin başvuruda bulunabilirsiniz),
 • yeterli düzeyde Almanca bilgisi (genelde en az B1),
 • fiziki ve ruhsal olarak görevi yapma yeterliliğinizi kanıtlayan (Alman) doktor raporu ve
 • adli sicil kaydı (sabıka kaydı) gerekmektedir.

Meslek eğitimizi Almanya standartlarına tamamlama işlemi dışında, genel şartları sağlamanız durumunda Almanya’da ihtiyaç duyulan alanlardan bir mesleğin eğitimini sıfırdan da alabilirsiniz.

Soru ve detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Genel Şartlar:

 • En az lise mezuniyeti
 • yeterli düzeyde Almanca bilgisi (genelde en az B1),
 • fiziki ve ruhsal olarak görevi yapma yeterliliğinizi kanıtlayan (Alman) doktor raporu
 • adli sicil kaydı (sabıka kaydı) gerekmektedir.

Almanya’da Meslek Eğitimi (Ausbildung) alınabilecek öncelikli alanlar:

Hasta Bakıcı/Yaşlı Bakımı: Eğitim 3 yıl sürmektedir. 2023 verilerine göre, eğitimin ilk yılında alınacak aylık brüt gelir 1.191.- Euro’dur (2023).

Mekatronik Teknikeri: Eğitim 3,5 yıl sürmektedir. 2023 verilerine göre, eğitimin ilk yılında alınacak aylık brüt gelir 700 – 1.097.- Euro arasındadır (2023).

repairman in dirty overall with screwdriver working in apartment

Soğutma/Isı ve Havalandırma Teknolojisi Teknikeri: Eğitim 4 yıl sürmektedir. 2023 verilerine göre, eğitimin ilk yılında alınacak aylık brüt gelir 570 – 900.- Euro arasındadır(2023).

Makinist/Demiryolu Çalışanı: Eğitim 3 yıl sürmektedir. 2023 verilerine göre, eğitimin ilk yılında alınacak aylık brüt gelir 1.019.- Euro’dur (2023).

Elektronik Teknisyeni: Eğitim 3,5 yıl sürmektedir. 2023 verilerine göre, eğitimin ilk yılında alınacak aylık brüt gelir 700 – 1.097.- Euro arasındadır (2023).

Eğitim almak istediğiniz bölümün gereklilikleri ve evrak listesinin detayları için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Mesleki Eğitim Yeri Aramak İçin Vize

Meslek egitimi almak istiyor ancak uygun bir yer bulamadiginizda da mesleki eğitim yeri aramak için vize başvurusu yapabilirsiniz.

Genel Şartlar:

 • 25 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekiyor,
 • Lise mezuniyeti
 • Almanya Dil Yeterliliği (genelde B2)
 • Almanya’da yaşamınızı finanse edeceğinizi gösterir (aylı k 1.027,50.-Euro) gelir, bloke hesap veya sponsor

Danışmanlık hizmetimiz dahilinde, hangi vize türüne başvurmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Randevu alınmasından, başvuru formunuzun doldurulmasına ve gerekli belgelerin hazırlanmasına kadar tüm aşamalarda sizinle beraber sürecin takipçisi oluyoruz. Detaylı bilgi için bize Whatsapp üzerinden ulaşabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

×