Üniversite

Almanya’da üniversite eğitimi almak nitelikli bir gelecek sağlamak için doğru bir tercih olacaktır.

Almanya üniversitelerinden mezun olmak size geniş kariyer olanağı sunmanın yanında, Almanya’da çalışma imkanı ile yüksek yaşam standartları da sunmaktadır. Alacağınız diploma dünyada ve Türkiye’de büyük bir saygınlığa sahip olacaktır.

people inside building

Alman devlet üniversitelerinde eğitim devlet tarafından finanse edilmektedir. Üniversite eğitimi yabancı öğrenciler için de ücretsiz olmakla birlikte, yabancı öğrenciler için sınırlı kontenjanlar bulunmaktadır.

Mezuniyetinizden sonra eğitiminize uygun iş aramanız için bir yıllık vize de verilmektedir.

Soru ve detaylar için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Kimler Almanya´da Üniversite Okuyabilir?

Türkiye’de üniversite okumamış ve lise mezunu olan öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavına girmesi ve bir bölüme yerleşmiş olmaları gerekmektedir. Almanya’da okuyacağınız bölüm, Türkiye’de kazandığınız ile aynı veya benzer bir bölüm olmalıdır. Örneğin mühendislik fakültesini kazanan bir kişi Almanya’da hukuk fakültesini tercih edemez.

Diğer önemli konu da mezun olduğunuz lise türüdür; meslek lisesi, imam hatip veya açık öğretim lisesi mezunuysanız, Türkiye’de 4 yıllık bir bölümü kazansanız dahi Almanya’da Studienkolleg olarak tanımlanan hazırlık sınıfı eğitimi almak zorunda kalabilirsiniz. Eyaletler ve üniversiteler arasında uygulama farklılıklar olmaktadır.

Almanya’da üniversite okumak için şartlardan bir tanesi de yeterli Almanca bilgisi olsa da, şartlı kabul durumunda (bu şart genelde üniversite eğitimine başlamadan önce Almanca dil eğitiminin alınmasıdır) öğrenciler dil okullarına veya üniversite bünyesinde yer alan hazırlık programlarına katılarak Almanca dil bilgilerini geliştirebilir ve sonrasında üniversite eğitime başlayabilirler. Hazırlık programlarına katılım da belirli bir seviyede Almanca bilgisi gerekmektedir. Her bölüm için belirlenen minimum dil bilgisi seviyesi değişmekle, eğitim dili Almanca olan bölümlerde B1-C1 arasındadır.

Soru ve detaylar için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Eğitim Sistemi ve Süresi

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl, lisansüstü eğitim 2 yıl sürmektedir. Yeterli dil bilgisine sahip değilseniz 1 sene hazırlık sınıfında okuyabilirsiniz. Dil kursuna katılacaksanız en az 1 sene olmak üzere dil eğitimi alabilirsiniz.

Eğitim Ücreti Hakkında

Almanya devlet üniversitelerinde eğitim, devlet tarafından finanse edilmektedir. Her üniversitenin dönem başında ödenen bir eğitim harcı bulunmaktadır. Ödenen bu harcın içinde tüm dönem boyunca ve şehir içinde de geçerli olan toplu taşıma kartı da bulunmaktadır.

Özel üniversite ücretleri her üniversite için farklılık göstermektedir. Özel üniversitelerin kurum ve enstitü aracılığı ile veya kendi bünyesinde sağladığı bursları mevcuttur.

Almanya’da üniversite eğitimi alırken kısıtlı çalışma imkanı da verilmektedir. Böylece eğitiminize engel olmayacak şekilde yarı zamanlı işlerde de çalışabilirsiniz.

Soru ve detaylar için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Lisans/Yüksek Lisans Bölümleri

Lisans ve Yüksek Lisans bölümleri, Türkiye’de de olduğu gibi üniversiteler arasında farklılıklar göstermektedir. ÖSYM sonuç belgenizde yazan veya okumak istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde bulunduğunu öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’da üniversite başvuru şartları üniversiteye ve eyalete göre değişmekle beraber istenen genel belgeler aşağıda belirtilmiştir. Belgelerin Noter veya Noter veya Konsolosluk onaylı olması ve sonrasında yeminli tercüman tarafından Almanca çevirilerinin yapılması gerekmektedir:

  • Lise diploması
  • ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi
  • Türkiye’de bir lisans programını bitirdiyseniz diploma ve transkript
  • Almanca eğitim veren üniversite bölümleri için örn. TestDaF veya DSH sınav sonucu veya
  • Dil Kursu kayıt belgesi (Dil eğitiminin Almanya’da alınacağı şartlı kabul durumunda geçerlidir)

Eğitim almak istediğiniz bölümün gereklilikleri ve evrak listesinin detayları için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Almanya Üniversitelerine Başvuru Dönem ve Tarihleri

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da kış ve bahar sömestırı bulunmaktadır. Bahar döneminde eğitime başlamak için son başvuru tarihi 15 Temmuz olup, kış dönemi için başvurular 15 Ocak tarihine kadar alınmaktadır. Bir çok üniversite başvuruları “Uni-Asist” sistemi üzerinden kabul etse de tüm üniversite başvuruları ikin bu geçerli değildir.

Almanya Üniversite Eğitimi Vizesi

Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, vize başvurunuzda gerekli diğer tüm belgelerin yanında finans durumunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Yetkili bir Alman bankasında açacağınız bloke hesaba minimum 11.208.- Euro (01.01.2023) yatırmalı veya birinin size sponsor olması gerekmektedir. Sponsorunuz da maddi durumunu ve eğitim/yasam masraflarınızı karşılayabileceğini belgelemek zorundadır.

Başvurular için Almanya Konsolosluğu’nda yapılması gereken tasdik işlemleri de dahil, randevu alınmasından, gerekli belgeler hakkında bilgilendirme ve dosyanızın hazırlanma sürecine kadar tüm aşamalarda konuya hakim ve tecrübeli ekibimizle danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Detaylı bilgi için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

×